Slide background

KATEDRA

CHRYSTUSA

KRÓLA

Slide background

INTENCJE

PARAFIALNE

Zobacz plan intencji na najbliższy tydzień

Slide background

OGŁOSZENIA

DUSZPASTERSKIE

Przeczytaj ogłoszenia na najbliższy tydzień

Slide background

KANCELARIA

PARAFIALNA

Zapoznaj się z godzinami pracy kancelarii

Krypta grobowa katowickich biskupów uzyskała nowy wygląd. Prezentujemy wirtualną panoramę wnętrza wraz komentarzem ks. Leszka Makówki, dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc po Eucharystii sprawowanej w intencji zmarłych biskupów katowickich oraz zmarłych diecezjan pobłogosławił polichromie, które zostały namalowane na ścianach krypty grobowej katowickich biskupów.

Malowidła są oparte o interpretację Księgi Apokalisy przez dwoje artystów: Jannę Piechę oraz Romana Kalarusa. Zostały utrzymane w stylu w jakim można oglądać polichromie kościoła akademickiego w Katowicach. Na ścianach krypty grobowej znalazły się przedstawienia Nowego Jeruzalem.

- Ponieważ w krypcie grobowej są pochowani biskupi, stąd od początku koncepcja malowideł naściennych była Apokalipsa, która nie tylko zapowiada koniec świata, ale przede wszystkim zapowiada nadejście Królestwa Bożego - mówi ks. Makówka.

Przybliżając odbiorcom umieszczane na ścianach krypty polichromie dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego tłumaczy, że w centralnej części krypty przedstawiono Nową Jerozolimę. - To jest symbol nadejścia Królestwa Bożego na końcu czasów - dodaje. Ks. Makówka tłumaczy, że użycie jasnych barw ma podkreślić apokaliptyczny opis, w którym Nowa Jerozolima jest zbudowana z kamieni szlachetnych: złota, jaspisu. - Wszystkie bramy tego miasta są otwarte. To jest zaproszenie dla wszystkich, aby chcieli wejść do Królestwa Bożego. A tym, kto oświetla te miasto to sam Bóg - mówi.

Ks. Makówka dodaje także, że na ścianach są przedstawienia także aniołów, którzy mają zesłać siedem plag. Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego podkreśla, że są to przedstawienia o niewielkich rozmiarach, gdyż "tylko zapowiadają ogrom Królestwa Bożego".

- Całość dopełniają przedstawienie Niewiasty apokaliptycznej, która od zawsze była interpretowana jako Maryja i Michała Archanioła, który walczy ze złem - opowiada ks. Makówka.

Warto dodać, że wykonanie malowideł naściennych w krypcie grobowej biskupów katowickich nie jest nowym pomysłem. - Wstępny projekt pochodzi jeszcze z czasów malarstwa krypty akademickiej, jednak nigdy nie został zrealizowany - mówi ks. Łukasz Gaweł, proboszcz parafii katedralnej. - Już od kilku lat myślało się o tym, aby dokończyć wnętrze krypty grobowej. Rok temu wykonano prace budowlane, podczas których wprowadzono cztery nowe sarkofagi. Natomiast zasadnicze prace malarskie nad polichromiami trwały przez ostatnie pół roku - dodaje ks. Gaweł.

Krypta grobowa katowickich biskupów jest częścią kościoła akademickiego. Pochowani są w niej śląscy biskupi: Arkadiusz Lisiecki, Stanisław Adamski oraz Herbert Bednorz. Umieszczone w niej polichromie korespondują z namalowanymi w 1992 roku stacjami drogi krzyżowej autorstwa Joanny Piech-Kalarus oraz Ewy Sidorowicz.