Slide background

KATEDRA

CHRYSTUSA

KRÓLA

Slide background

INTENCJE

PARAFIALNE

Zobacz plan intencji na najbliższy tydzień

Slide background

OGŁOSZENIA

DUSZPASTERSKIE

Przeczytaj ogłoszenia na najbliższy tydzień

Slide background

KANCELARIA

PARAFIALNA

Zapoznaj się z godzinami pracy kancelarii

Pod przewodnictwem metropolity górnośląskiego abp. Wiktora Skworca odprawiono w katowickiej katedrze Eucharystię o rychłą beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, która była „podziękowaniem za obfity plon życia ks. Franciszka”.

- Tą Eucharystią dziękujemy za obfity plon życia ks. Franciszka Blachnickiego – powiedział we wstępie do Eucharystii w intencji rychłej beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Nawiązując do liturgii słowa metropolita katowicki mówił, że „w tej godzinie Eucharystii wspominamy śmierć tego, który przed 30 laty odszedł od domu Pana. Prosimy o łaskę Jego beatyfikacji (…). Na grobie Sługi Bożego wyrosło spiżowe drzewo. Jego konary dźwigają dzieło Jego Życia: Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół, Instytut Niepokalanej Matki Kościoła oraz Stowarzyszenie Kapłanów Chrystusa Sługi – mówił abp Skworc.

Metropolita katowicki podziękował także Sejmowi Rzeczpospolitej za uczczenie osoby Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. Ryszard Nowak, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. – Dzisiaj słowo Boże prowokuje nas do zadania sobie pytania: „co mam czynić, by osiągnąć życie wieczne?”. Chodzi tutaj o niebo dla nas, o to jak tam się dostać – mówił kaznodzieja. – Odwieczna Mądrość Boża dzisiaj w słowie odpowiada bardzo konkretnie: nawróć się do Boga, (…) bo wielkie jest miłosierdzie od Pana, (…) On pociesza i dodaje sił tym, którym zabrakło wytrwałości – dodał po chwili.

Ks. Nowak nawiązując do odczytanej Ewangelii o bogatym młodzieńcu zauważył, że Jezus w tej rozmowie wskazuje na przykazania, ponieważ „one stoją na straży miłości”. – Abyś był wolny w kochaniu, idź, sprzedaj wszystko co masz, a będziesz wolny (…). Bo wszystko przeminie, pozostanie miłość. Skarb w niebie – mówił.

Diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie przypomniał, że dzisiaj mija 30 rocznica śmierci ks. Franciszka Blachnickiego oraz 60 rocznica założenia Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. – To wielkie dzieła ks. Franciszka (…). Patrząc na Jego życie, na zaangażowanie, możemy powiedzieć, że rozdał się całkowicie i nie odszedł zasmucony – powiedział.

Ks. Nowak zachęcił do poznawania postaci Czcigodnego Sługo Bożego. Wskazał, że najlepszą to tego drogą jest lektura książek Jemu poświęconych. Zauważył, że już po samych tytułach można scharakteryzować to, jakim człowiekiem był ks. Blachnicki. – Był „Człowiekiem wiary konsekwentnej”, „Odważny wiarą”, „Prorok Żywego Kościoła” – wyliczał tytuły ks. Nowak. – Był człowiekiem wolnym i wyzwolonym – dodał moderator diecezjalny.

Msza św. była zwieńczeniem sympozjum o osobie ks. Franciszka Blachnickiego, które odbyło się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Wzięli w nim udział: bp Adam Wodarczyk, wieloletni moderator generalny Ruchu Światło-Życie, dr hab. Aleksander Bańka, ks. dr Jan Mikulski, ks. prof. Piotr Kulbacki oraz ks. Wojciech Ignasiak. Po Eucharystii jej uczestnicy mieli możliwość zobaczenia filmu „Prorok nie umiera. Ks. Franciszek Blachnicki” w reżyserii Adama Kraśnickiego.

Ks. Franciszek Blachnicki jest założycielem Ruchu Światło-Życie. Zmarł w 1987 r. w Carlsbergu w Niemczech. W 200 roku doczesne szczątki ks. Blachnickiego zostały przeniesione do Krościenka i złożone w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza. Jego proces beatyfikacyjny toczy się od 1995 roku. W 2014 roku Komisja Teologów w Rzymie uznała jednomyślnie heroiczność cnót Sługi Bożego, a potwierdził to papież Franciszek 1 października 2015 roku promulgując dekret o heroiczności cnót ks. Blachnickiego.

ks.sk