Slide background

KATEDRA

CHRYSTUSA

KRÓLA

Slide background

INTENCJE

PARAFIALNE

Zobacz plan intencji na najbliższy tydzień

Slide background

OGŁOSZENIA

DUSZPASTERSKIE

Przeczytaj ogłoszenia na najbliższy tydzień

Slide background

KANCELARIA

PARAFIALNA

Zapoznaj się z godzinami pracy kancelarii

Pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca odprawiono w katowickiej katedrze Chrystusa Króla Eucharystię pogrzebową w int. ks. prof. Wincentego Myszora, który zmarł w niedzielę, 19 marca 2017 r.

W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odprawiono Mszę św. w int. śp. ks. prof. Wincentego Myszora, który zmarł w niedzielę 19 marca 2017 po długiej i ciężkiej chorobie. Abp Skworc podkreślił, że zmarły był człowiekiem Chrystusa i Kościoła. – Eucharystią pragniemy dziękować za życie, posługę i świadectwo ks. prof. Wincentego Myszora (…). Ostatnie lata jego ziemskiej pielgrzymki były naznaczone stygmatem cierpienia, choroby. Był to czas zjednoczenia z Ukrzyżowanym, aż do ostatecznego „wykonało się” - powiedział we wstępie do Eucharystii metropolita katowicki, który przewodniczył Eucharystii.

Podczas homilii abp senior Damian Zimoń podkreślił dokonania zmarłego. Przede wszystkim wskazał na dzieło tworzenia Wydziału Teologicznego w Katowicach. – Chciałbym szczególnie podziękować ks. prof. Wincentemu za wykonanie zadania, które mu powierzyłem, jako ówczesny biskup katowicki. Mianowicie było to tworzenie struktur Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego – mówił abp senior Damian Zimoń. Emerytowany biskup katowicki podziękował za obecność w katedrze wszystkim ze środowiska warszawskiego, krakowskiego oraz katowickiego, w których to ośrodkach działał zmarły.

Hierarcha wskazał na św. Polikarpa, którego wspomnienie przypada dzisiaj w liturgii podkreślając, mówiąc że czas życia tego świętego to właśnie okres, którym w sposób szczególny naukowo interesował się śp. ks. Wincenty Myszor.

- Zgromadziliśmy dzisiaj, aby pożegnać (…) przede wszystkim dobrego i prawego człowieka (…). Należał do elitarnego grona znamienitych postaci świata akademickiego określanych pięknym mianem „ludzi uniwersytetu”, dla których uniwersytet to nie tylko miejsce pracy (…), ale to pasja i życie. – powiedział prof. Andrzej Kowalczyk, Rektor Uniwersytetu Śląskiego. Cytując św. Jana Pawła II dodał, że ks. prof. Myszor potrafił „czynności umysłu włączyć w duchowy klimat cnót moralnych”.

- „Zapisało się imię moje na murach domu tych pokoleń”. Nie mogłem zacząć tego wystąpienia od innego cytatu niż ten – powiedział prof. Tadeusz Sławek, były rektor Uniwersytetu Śląskiego. – Rozpocząłem w ten sposób z dwóch powodów: Po pierwsze dlatego, że trudno o lepsze pożegnanie, o lepszy wyraz uznania dla człowieka, który zapisał swoje nazwisko tak dobrze i tak znamienicie na murach dwóch wielkich instytucji, które są u podłoża duchowości i kultury europejskiej, tzn. Kościoła i uniwersytetu. Po drugie dlatego, że to jest fragment Ewangelii Judasza, którą ks. prof. przetłumaczył z koptyjskiego – dodał. W ten sposób podkreślił, że śp. ks. prof. Myszor był człowiekiem Kościoła i uniwersytetu. – Wiary, a zatem nadziei i miłości, bez której wiara jest wątłą, ale także uniwersytetu czyli nauki, namysłu, analizy, spokojnego roztrząsania – mówił.

Głos zabrał także ks. prof. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. - Są osoby, o których wiemy, że nadały istotny rys naszemu życiu. Dla wielu taką osobą był śp. ks. prof. Wincenty Myszor. Osobiście mogę powiedzieć, że taką osobą był dla mnie – powiedział. Dziekan Wydziału Teologicznego podkreślił zaangażowanie ks. Myszora w rozwój tej placówki, zwłaszcza w jego troskę o bibliotekę teologiczną, którą zmarły mocno wspierał.

Wyrazy współczucia skierował także rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. Stanisław Dziekoński - Społeczność akademicka UKSW zapamiętała zmarłego jako wieloletniego prodziekana, dziekana, profesora Akademii Teologii Katolickiej. Odszedł do Pana człowiek wielkiego serca, a zarazem niezwykły naukowiec – napisał w odczytanym przez ks. prof. Józefa Naumowicza liście.

- Wyrażam nadzieję, że teraz, stojąc przed obliczem Miłosiernego Boga jest tam w gronie tych wielkich Ojców Kościoła, którymi się przez całe życie fascynował, których kochał, których poznawał – dodał ks. prof. Józef Naumowicz.

Po Eucharystii trumna z ciałem zmarłego została przewieziona do kościoła Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim, gdzie miały miejsce okolicznościowe modlitwy. Po nich złożono ciało zmarłego na cmentarzu parafialnym w Chełmie Śl.

 

Ks. prof. Wincenty Myszor należał do czołowych znawców tekstów gnostyckich. Specjalizował się w tłumaczeniach z języka koptyjskiego. Przetłumaczył i opracował Ewangelię Judasza. Wraz z ówczesnym rektorem Uniwersytetu Śląskiego tworzył Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego. Był także wieloletnim redaktorem naczelnym Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych.