Slide background

KATEDRA

CHRYSTUSA

KRÓLA

Slide background

INTENCJE

PARAFIALNE

Zobacz plan intencji na najbliższy tydzień

Slide background

OGŁOSZENIA

DUSZPASTERSKIE

Przeczytaj ogłoszenia na najbliższy tydzień

Slide background

KANCELARIA

PARAFIALNA

Zapoznaj się z godzinami pracy kancelarii

- Biskup powinien być człowiekiem, któremu ludzie leżą na sercu - Tymi słowami zaczerpniętymi z kazania papieża Benedykta XVI zwrócił się bp Marek Szkudło do abp Wiktora Skworca podczas Eucharystii w uroczystość Objawienia Pańskiego, w którą przypada 19 rocznica sakry biskupiej metropolity katowickiego oraz 2 rocznica święceń biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej

- Niespokojne poszukiwanie Boga przez człowieka i wynikająca stąd Boża troska o człowieka winny nie dawać biskupowi spokoju – mówił dalej bp Szkudło powtarzając słowa Ojca Świętego Benedykta XVI.

Zwracając się do metropolity katowickiego bp Marek Szkudło zauważył, że czasy w których pełni swoją posługę „nie są spokojne”. Podkreślił także, że abp Skworc wychodzi naprzeciw zauważanym trudnościom. – Odnoszę wrażenie - i myślę, że nie tylko ja - że słowo „widzi” w Twoim przypadku oznacza dużo więcej. Postrzegasz tę rzeczywistość pod kątem potrzebującego człowieka. To oczywiste. I to człowieka potrzebującego na różnych płaszczyznach jego potrzeb – duchowej, w zakresie umiłowania misji ad gentes i posługi w Komisji Duszpasterskiej Episkopatu, społecznej – kiedy upominasz się o realizację podstawowych ludzkich praw, czy to prawa do pracy, czy to prawa do wypoczynku w niedzielę, materialnej – kiedy otaczasz opieką rodzinę dotkniętą kataklizmem wojny i prosisz swoich diecezjan o zrobienie tego samego… Taka jest Twoja droga tego niespokojnego serca, niespokojnego serca biskupa, któremu ludzie leżą na sercu – mówił kaznodzieja.

Kończąc homilię pomocniczy biskup katowicki prosił o przyjęcie podziękowań od ludu, który dzisiaj gromadzi się w śląskiej katedrze. – A Pan niech otoczy Cię swoim światłem. Aby owca, które prowadzisz zawsze trafiały tam, gdzie narodził się Król… - zakończył bp Szkudło.

W uroczystość Objawienia Pańskiego katowicki Kościół przeżywa Dies Episcopi. W 1998 roku w bazylice św. Piotra na Watykanie sakrę biskupią przyjął abp Wiktor Skworc przyjmując jako zawołanie biskupie hasło: w Duchu Świętym. W 2015 roku w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach zostali wyświęceni katowiccy biskupi pomocniczy Marek Szkudło oraz Adam Wodarczyk.