Slide background

KATEDRA

CHRYSTUSA

KRÓLA

Slide background

INTENCJE

PARAFIALNE

Zobacz plan intencji na najbliższy tydzień

Slide background

OGŁOSZENIA

DUSZPASTERSKIE

Przeczytaj ogłoszenia na najbliższy tydzień

Slide background

KANCELARIA

PARAFIALNA

Zapoznaj się z godzinami pracy kancelarii

Pod przewodnictwem metropolity górnośląskiego abp. Wiktora Skworca sprawowano w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla uroczystą pasterkę. Zgromadziła ona przy ołtarzu kapłanów pracujących w kurii metropolitalnej oraz instytucjach diecezjalnych, jak również wielu świeckich. Podczas Eucharystii śpiew prowadziła Reprezentacyjna Orkiestra KHW S.A. KWK „Staszic”.

O północy odprawiono w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach uroczystą Mszę św. pasterską. Licznie zebrani wierni wypełnili katowicką katedrę na wspólnej modlitwie, której przewodniczył metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli kapłani pracujący w kurii metropolitalnej oraz katedralni duszpasterze. Śpiew kolęd prowadziła Reprezentacyjna Orkiestra Katowickiego Holdingu Węglowego pod dyr. Grzegorza Mierzwińskiego.

Odwołując się do liturgicznych czytań przypadających na Mszę św. w nocy metropolita górnośląski odniósł się do aktualnej i historycznej sytuacji panującej w kraju. – Kiedy słuchamy słów proroka Izajasza o tym, że naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką, to się nam, jak niegdyś rodakom idącym na Pasterkę w noc zaborów, okupacji czy stanu wojennego, śni się światłość wielka, jutrzenka wolności. Śni, bo przecież wolność została nam zadana jak coś, co trzeba ciągle zdobywać w trudzie codzienności, niezależnie od wszelkich osobistych uwikłań i narodowych losów. Dziś także możemy odczuwać pewien niepokój: losów i uwikłań, pomieszany z radością – mówił.

Przypomniał także, że przychodząc na Eucharystię „zwołani śpiewem Aniołów, pragniemy daru pokoju, na co dzień i od święta i modlimy się, by Jezus nas pogodził”. – Tak naprawdę porządek może z nami zrobić Bóg, który ma pomysł na człowieka – dodał po chwili.

- Bóg wpisał w nas swój projekt, który streszcza się w słowie miłość, słowie tak czułym i kruchym, jak niedawno łamany wigilijny opłatek. Niestety, łamiemy nie tylko opłatki, ale i prawo miłości, przekraczamy kolejne granice przyzwoitości, kultury, szacunku, sacrum – świętości świąt – dopowiedział.

Abp Skworc zauważył, że tego typu zachowania nie są „godne ludzi ochrzczonych”. – Ten styl, ten kod postępowania jest nam obcy. Pragniemy pokoju, życia cichego, rozumnego, uczciwego i pobożnego, w którym jest obecny Bóg, Jego przykazania, kultura zbudowana na chrześcijańskich, ewangelicznych wartościach. To stanowiło i nadal stanowi naszą siłę i podporę, kiedy dmie wiat nienawiści a w oczy sypie piasek zamętu – kontynuował.

Hierarcha podkreślił także, że aby Bóg mógł zrobić z nami porządek, „musimy poddać się prawu Jego miłości”. – Ta osobowa Miłość, to rzeczywista energia, którą On – Nowonarodzony – przelał w serce człowieka – dodał.

Kończąc homilię metropolita górnośląski życzył wszystkim zebranym, by zatęsknili za tym by Boży plan spełniał się w ich życiu, by na przekór tego co w każdym słabe, ciemne, grzeszne i śmieszne ten plan stawał się rzeczywistością. – Życzmy sobie nawzajem, by rosło w nas królestwo Dziecka, które nam błogosławi z betlejemskiego żłóbka. Bo Ono wszystkim, bez wyjątku przyniosło miłość i pokój – zakończył.

Po Eucharystii w procesji abp Skworc przeniósł figurkę Nowonarodzonego Dzieciątka sprzed głównego ołtarza do wybudowanej stajenki. Następnie wierni zachęceni przez metropolitę katowickiego mogli podejść do kapłanów koncelebrujących Eucharystię, aby indywidualnie przekazać każdemu znak pokoju i złożyć świąteczne życzenia.

Corocznie katowiccy biskupi odprawiają o północy Pasterki w kościołach archidiecezji katowickiej. Metropolita katowicki modlił się w katedrze Chrystusa Króla. Bp Marek Szkudło w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa św. Jana Bosko w Piotrowicach, natomiast bp Adam Wodarczyk sprawował Mszę św. pasterską w bazylice franciszkanów w Katowicach-Panewnikach.

ks.sk