Slide background

KATEDRA

CHRYSTUSA

KRÓLA

Slide background

INTENCJE

PARAFIALNE

Zobacz plan intencji na najbliższy tydzień

Slide background

OGŁOSZENIA

DUSZPASTERSKIE

Przeczytaj ogłoszenia na najbliższy tydzień

Slide background

KANCELARIA

PARAFIALNA

Zapoznaj się z godzinami pracy kancelarii

Rektorzy, dziekani, wykładowcy, doktoranci, studenci, pracownicy administracji oraz wiele osób związanych ze śląskimi uczelniami wyższymi zgromadziło się w niedzielny wieczór w katowickiej katedrze na międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego 2016/2017.

W katowickiej katedrze w niedzielę wieczorem sprawowano uroczystą Eucharystię z okazji międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego. Zgromadziła ona rektorów, dziekanów, wykładowców, doktorantów, studentów, pracowników administracji którzy są związani ze światem akademickim. Liturgii przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Wraz z nim przy ołtarzu modlili się biskupi z Gliwic i Sosnowca: bp Jan Kopiec oraz bp Grzegorz Kaszak, który wygłosił homilię. Przy ołtarzu był obecny także abp senior Damian Zimoń oraz katowiccy biskupi pomocniczy: bp Marek Szkudło oraz bp Adam Wodarczyk. Przy ołtarzu nie zabrakło także księży, którzy posługują jako duszpasterze akademiccy oraz jako pracownicy śląskich uczelni.

W czasie homilii bp Grzegorz Kaszak podkreślał znaczenie miłosierdzia. – Na progu nowego roku akademickiego życzę wam, aby mury waszych prześwietnych uczelni opuszczali światli obywatele najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Ale aby to byli obywatele, którzy będą wypraszać miłosierdzie Boże, dla siebie i świata całego, i którzy będą miłosierni wobec drugiego człowieka. Cóż nam po człowieku wykształconym – nawet geniuszu, który nie szanuje drugiego człowieka? – powiedział.

Kaznodzieja przestrzegał także przed tym, że „w wirze własnych zajęć można przejść obok tego co istotne i nie zająć się tym, co ważne”. Zastanawiając się nad skierowaną do faryzeuszy radą Jezusa „chcę raczej miłosierdzia niż ofiary” bp Kaszak zaakcentował, że ofiara o tyle ma sens, o ile u jej podstaw leży właśnie miłosierdzie. – I choćbyś nie wiem co robił, to zawsze musisz praktykować pierwszeństwo miłosierdzia nad ofiarą – stwierdził.

Kaznodzieja zachęcał wszystkich do tego, by w swoim życiu nieustannie wypraszali Bożego miłosierdzia. Podkreślał przy tym rolę sakramentu pokuty i pojednania. Zauważył, też że dzisiaj często spotykamy się ze zjawiskiem pomieszania pojęć. – Istniejącym słowom nadaje się nowe treści, a niektóre istniejące wyrażenia stają się dwuznaczne – mówił. W tym kontekście zauważył, że i miłosierdzie bywa źle rozumiane. Wskazał, że właściwe rozumienie tego pojęcia to naśladowanie samego Boga i szanowanie drugiego człowieka.

Obecnych na Eucharystii przywitał ks. Damian Copek, duszpasterz kościoła akademickiego w Katowicach. – Gromadzimy się dzisiejszego wieczoru po raz 36. (…) u stóp Chrystusa Króla na Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego. Gromadzimy się nie tylko po to, aby jak w dzisiejszej Ewangelii – samarytanin – umieć dziękować, chwaląc Boga doniosłym głosem i śpiewając Gaude Mater Polonia, ale gromadzimy się też po to, aby z wielką wiarą uprosić Wszechmogącego śpiewając Veni, Creator Spiritus – mówił.

-  Drodzy profesorowie i nauczyciele akademiccy, studenci i doktoranci: Bądźcie świadkami miłosierdzia. Niech miłosierdzie jeszcze bardziej zagości na naszych uczelniach – przez konkretne uczynki, w trosce o potrzebujących, poprzez uczciwą naukę i pracę, poprzez dobre słowo, a także modlitwę i ofiarę – dodał ks. Copek.

Zebranym w katedrze za obecność podziękował metropolita katowicki. – Oto wszyscy opuścili swoje katedry i do tej katedry przybyli, gdzie wszyscy jesteśmy uczniami, wszyscy słuchamy Jezusa Chrystusa, który jest naszym Panem i Nauczycielem. I bardzo się cieszę, że ta tradycja wspólnotowego słuchania w tej katedrze trwa od 36 lat – powiedział abp Skworc. Nawiązał także do nazwy chóru Uniwersytetu Śląskiego, który śpiewał w czasie Eucharystii. – Intryguje mnie ta nazwa chóru „Harmonia”. To słowo także padło w dzisiejszej homilii. Harmonia – a więc jakiś ideał, często nieosiągalny, w życiu rodzinnym, społecznym, politycznym. Bo trzeba się dostroić do tej partytury (…), którą napisał Chrystus, to Ewangelia – mówił.

Metropolita katowicki życzył także Bożego błogosławieństwa dla nowych władz uczelni. – Zostaliście wybrani, aby kierować uczelniami. To dowód zaufania społeczności akademickiej do waszych osób, także pewne zawierzenie, jakieś ulokowanie nadziei w waszej posłudze, w waszej pracy dla dobra uczelni – powiedział abp Skworc.

Eucharystia z okazji międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego ma tradycyjnie miejsce w śląskiej katedrze na początku października. Mszy św. z tej okazji przewodniczy metropolita katowicki wraz z biskupami pomocniczymi w obecności rektorów, dziekanów, nauczycieli akademickich oraz osób związanych ze światem nauki. Tegoroczna inauguracja była 36. z kolei. Od kilkunastu lat jest ona również połączona z wręczeniem nagrody Lex ex Silesia. W tym roku otrzymał ją prof. Jan Miodek.